Скорошни коментари

    Особени случаи при определяне на данъчна основа

    Излезе Наръчник по ДДС 2012 г от НАП.  В Наръчника са  отразени всички издадени указания на Изпълнителния директор на НАП по прилагане разпоредбите на ЗДДС. Въведени са промени, съобразно промените за 2012 г. в Закона за данък върху добавената стойност и Правилника за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност.

    Първата от тях е във фиш V.7 – Особени случаи при определяне на данъчната основа

    ЕСТЕСТВО НА ОСЪЩЕСТВЕНАТА ДОСТАВКА

    ПРАВИЛА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ДАНЪЧНАТА  ОСНОВА

    1. Доставка на стоки по чл. 6, ал. 3 от ЗДДС:

    - отделянето или предоставянето на стоки за лично ползване на физическото лице, собственика, работници/служители, трети лица, когато е приспаднат изцяло или частично ДК при придобиването,

    - безвъзмездно прехвърляне на собственост или други вещни права в/у стока на трети лица, когато е приспаднат изцяло или частично ДК при придобиването(виш Фиш II.6).

    2. Доставки на стоки по чл.7, ал.4 от ЗДДС (виш Фиш VIII.III.1)

    Данъчната основа се определя  по общия ред, т.е.  договореното възнаграждение, но

    ВНИМАНИЕ:

    Данъчната основа е равна съответно на:

    • данъчната основа  при придобиването, или
    • себестойността, или
    • данъчната основа при внос.

    1. Земя, която е УПИ по смисъла на ЗУТ, с изключение на прилежащ терен към сгради, които не са нови

    2. Нови сгради или части от тях и прилежащия им терен

    От 01.01.2012 г. регулацията на данъчната основа отпада за тези доставки. В тези случаи данъчната основа ще се определя по общия ред на закона, т.е при прилагане на чл. 26 и 27 от ЗДДС.

    (изм. ДВ бр. бр. 99 от 16 декември 2011 г, в сила от 01.01.2012 г.)

    1. Доставка на стоки втора употреба, произведения на изкуството, колекционерски предмети и антикварни предмети, за които е приложен общия ред за облагане (чл.151, ал.3 от ЗДДС изм. ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Данъчната основа на доставката се определя по реда на чл. 26 и 27 от ЗДДС, т.е. данъчната основа се определя по общия ред на закона.

    1. Доставка на услуга по чл.9, ал.3 от ЗДДС:

    - предоставянето на услуги за лични нужди на физическото лице, собственика, работници/ служители, трети лица, при извършването на които се използват стоки, за които е приспаднат изцяло или частично ДК при придобиването,

    - безвъзмездно предоставяне на услуги за лични нужди на физическото лице, собственика, работници/служители или на трети лица.

    Данъчната основа е равна на сумата на направените преки разходи, свързани с извършването на услугата

    1. Доставки между:

    - доставка между свързани лица, когато данъчната основа, определена по реда на чл.26 (по общия ред) е:

    а) по-ниска от пазарната цена, доставката е облагаема и получателят няма право на приспадане на данъчен кредит или има право на частичен данъчен кредит, или право на възстановяване на платения данък по реда на чл. 81 от закона;

    б) по-ниска от пазарната цена, доставката е освободена и доставчикът няма право на приспадане на данъчен кредит или има право на частичен данъчен кредит, или право на възстановяване на платения данък по реда на чл. 81 от закона;

    в) по-висока от пазарната цена, доставката е облагаема и доставчикът няма право на приспадане на данъчен кредит или има право на частичен данъчен кредит, или право на възстановяване на платения данък по реда на чл. 81 от закона;

    - стоки и/или услуги по чл.111 от ЗДДС– налични активи /по смисъла на ЗСч, или по смисъла на ЗКПО, различни от тези определени по смисъла на ЗСч/ към датата на дерегистрация по ЗДДС, за които при придобиването е приспаднат изцяло или частично данъчен кредит,

    - безвъзмездни доставки по извършването на услуга от държател/ползвател за ремонт и/или подобрение на нает или предоставен за ползване актив.

    2. Размяна (бартер) (две насрещни доставки, чиято цена се плаща изцяло  или частично в натура ) – чл.26, ал.7 от ЗДДС. (Изм. – ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., изм. – ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.).

    Данъчната основа на посочените доставки е пазарната цена. По смисъла на § 1, т. 16 от ДР на ЗДДС, “пазарна цена” е цената по смисъла на § 1, т. 8 от Допълнителните разпоредби на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, определена чрез методите за определяне на пазарни цени по смисъла на § 1, т. 10 от Допълнителните разпоредби на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.

    Пазарната цена следва да бъде изчислена към датата на която данъка е станал изискуем.

    От 01.01.2012 г. отпада общата регулация на данъчната основа при доставките между свързани лица. Новата регулация се отнася само до свързани лица – доставчик и получател, за които не е налице право на приспадане на данъчен кредит или е налице право на частичен данъчен кредит. При договаряне между доставчика и получателя – свързани лица, за които не е налице право на приспадане на данъчен кредит, на изкуствено раздута или намалена цена се намалява размера на дължимия ДДС. От особено значение са следните две хипотези:

    Първата хипотеза възниква, когато за получателят не е налице право на приспадане на данъчен кредит или е налице право на частичен данъчен кредит за получени доставки (той може да е краен потребител или данъчнозадължено лице, което използва получените доставки, за извършване на освободени доставки, или е лице, което има право на частичен данъчен кредит). В интерес на такъв получател е да заплати по-малък размер на ДДС за стоки и услуги, които получава чрез придобиването им на изкуствено ниски цени. Това е хипотезата, която се урежда от чл. 27, ал.3, т.1, б. “а” от ЗДДС.

    Втората хипотеза възниква, когато доставчикът е данъчнозадължено лице, което има право на частичен данъчен кредит, т.е. правото на  приспадане на данъчния кредит зависи от съотношението между облагаемите доставки и всички осъществени от него доставки. Размерът на данъчния кредит, който той може да приспадне, ще нарасне, ако стойността на осъществените от него освободени доставки се намали изкуствено или стойността на осъществените от него облагаеми доставки се увеличи изкуствено (хипотеза, която се урежда от чл.27, ал.3, т.1, б. “б” и “в” от ЗДДС.

    (изм. ДВ бр. бр. 99 от 16 декември 2011 г, в сила от 01.01.2012 г.)

    От 1 януари 2011 г. данъчната основа при бартер на стоки или услуги по чл. 130 от ЗДДС ще бъде пазарната цена на предоставяната стока или услуга към датата на данъчното събитие (тази промяна се базира на решение на Съда на ЕС по дело С-33/93).

    1. Доставки с непрекъснато изпълнение с продължителност за период, по-дълъг от една година, за които не е налице дължимост за плащане за период, по-дълъг от една година (чл.26. ал.8 от ЗДДС, ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.). (виж Фиш Х-15)

    Данъчната основа се определя пропорционално на броя на месеците, включени в съответната календарна година, спрямо общия брой на месеците на изпълнение на доставката, включително месеца на прекратяване на договора.

    2.1. Когато, се извърши цялостно или частично плащане по доставката, т.е. преди края на календарната година или преди прекратяването на договора в последната година на действието на договора данъкът става изискуем при получаване на плащането. В тези случаи се счита, че данъкът е включен в размера на извършеното плащане. (чл.54, ал.4 от ППЗДДС ДВ бр.6/2010г. в сила от 01.01.2010г.).

    2.2 Когато плащането е получено след настъпило данъчно събитие за доставката, данъчната основа за полученото плащане е разликата между размера на плащането (без данъка) и данъчната основа, върху която е начислен данъкът във връзка настъпилото данъчно събитие (чл.54, ал.5 от ППЗДДС, ДВ бр.6/2010г. в сила от 01.01.2010г.).

    2.3 Полученото плащане по 2.1 (без данъка), както и данъчната основа за получено плащане по 2.2 се приспадат последователно от следващи данъчни основи за доставката до изчерпването им (чл.54, ал.6 от ППЗДДС, ДВ бр.6/2010г. в сила от 01.01.2010г.).

    Comments are closed.