Новата пенсионна реформа
Най-големият печеливш от една пенсионна реформа са хората, които вече са пенсионирани, защото укрепването на финансовата стабилност на Националния осигурителен институт всъщност пряко влияе върху техните пенсии. Това е мнението, което изрази в предаването „Кой говори“ по „Дарик радио“ председателят на Балканския институт по социална политика Иван Нейков.
„Най-заинтересовани от увеличаване на пенсионната възраст или на осигурителния стаж са днешните пенсионери. Пенсията на хората, които са придобили това право, зависи от сумата, която ще влиза в НОИ от вноските, зависи от подкрепата на бюджета в момента и така нататък. Колкото повече пари влизат в НОИ, толкова по-голяма ще става пенсията на човека, който вече е пенсиониран“, обясни Нейков. Според него поне десет години ще са нужни на НОИ, ако спре да се увеличава дефицитът, „за да излезе той на нула и да стане наистина автономен“.
„Вариантът за вдигане не на пенсионната възраст, а на стажа е като че ли най-мекият вариант и има като че ли най-големи шансове да бъде приет.
С този вариант не се променят на практика техниките или правилата, по които човек ще излиза в пенсия“, обясни още Нейков и допълни, че и сега има някаква минимална възраст, на която можеш да излезеш в пенсия – 60 години за жените при положение, че имат определения стаж и 65 години, ако го нямат.
Аналогично за мъжете съответно 63 години и 65 години. По думите на Нейков, същото положение ще остане, ще се промени един от параметрите само – необходимият осигурителен стаж, който трябва да придобият хората. „Това като че ли е най-консенсусният вариант, защото е най-мек, защото се променя само един параметър и защото от гледна точка на това какво ще се промени за хората, нищо не се променя, що се отнася до крайния срок. Ако един мъж на 63 години има новия изискуем трудов стаж, който би се приел, ако се приеме, той ще се пенсионира на 63 години. Ако направи този стаж на 64 години, ще се пенсионира на 64 години. Ако не направи този стаж да 65 години, ще се пенсионира на 65. Това е положението и сега, само че с по-малко осигурителен стаж“, обясни председателят на Балканския институт по социална политика.
Нейков припомни, че вариантът за вдигане на стажа за пенсиониране е само един от вариантите, които се обсъждат от Консултативния съвет по пенсионната реформа.
На въпрос, ако бъде вдигнат стажът за пенсиониране, с колко ще се увеличат пенсиите на хората, Нейков обясни, че отговорът на този въпрос е много труден и допълни: „Първо, трябва да премахнем зависимостта на НОИ от бюджета; второ, ако доходите на хората нарастват по-бързо, по-бързо ще нарастват и пенсиите им, когато те излязат в пенсия. Чисто математически иначе, ако нищо друго не се променя, приемаме, че остават същите заплати, остава същата осигуровка, би трябвало три години повече стаж да означават някъде около 8 до 10 процента по-висока пенсия, просто защото това е горе-долу 8-10 процента повече осигурителен стаж, който човек ще изработи.
Не е коректно да се казва, че точно с толкова, при някои сигурно с повече, при други може и по-малко да е увеличението на пенсиите.“